top of page

Przewodnik żeglarski

W sezonie 2015 nakładem Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby Północne” - Lokalna Organizacja Turystyczna ukazała się nasza publikacja pt. "Zatoka Pucka - przewodnik żeglarski po portach i przystaniach". Miło jest nam poinformować, że przewodnik ten otrzymał rekomendację Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych oraz zdobył nagrodę w konkursie wydawniczym Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej PROT już na etapie przygotowania do druku. Broszura dostępna jest nieodpłatnie dla wszystkich chętnych w Punktach Informacji Turystycznej, w bosmanatach portów i u zarządców przystani na Zatoce Puckiej, a w wersji elektronicznej na niniejszej stronie. Zapraszamy do odwiedzenia Zatoki i oczywiście do lektury przewodnika.

Czarter na Bałyku

Rada Armatorska Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych

Czarter na Bałyku
Okładka przewodnika po Zatoce

Od Wydawcy

 

Zatoka Pucka – niezwykłe miejsce na mapie Polski oddzielone od Morza Bałtyckiego kilkudziesięciokilometrowym Półwyspem Helskim. Obszar linii brzegowej jest urozmaicony. Znajdziemy tu urokliwe plaże nad Zatoką, płytkie, ciepłe, bezpieczne wody zachęcające do plażowania szczególnie rodziny z małymi dziećmi. Spotykamy tu również przepiękne, urokliwe klify z wielkimi głazami, lasy z przewagą sosny lub buka. Idealne miejsce do spacerów. Znajdują się tu również liczne rezerwaty przyrody, ptactwa: chociażby w Mechelinkach czy rezerwat Beka. W tym ostatnim można godzinami obserwować świat ptaków rodzimych i przelotnych.

 

Wielką osobowością Zatoki jest cypel w Rewie zwany Szperkiem i Rybitwia Mielizna (Rewa Mew, Suche Rewy) – „bezludne wyspy” ciągnące się od Kuźnicy prawie po ów Szperk. Znajdują się tam liczne wraki oraz mnóstwo ptactwa wodnego.

 

Zatoka Pucka to akwen, który ma również doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych: rekreacyjnie i treningowo. Baza jest doskonała – porty jachtowe, przystanie. Dookoła Zatoki zbudowano liczne pomosty, są wypożyczalnie sprzętu i coraz lepsze zaplecze dla żeglarzy. Wiatry wieją tu zawsze i każdy żeglarz znajdzie dla siebie ten swój, najlepszy, najkorzystniejszy. Warunki są dogodne i dla żeglarzy, deskarzy, motorowodniaków. Ci, którzy lubią eskapady podwodne mogą śmiało zanurzać się w fale zatoki. U wyjścia Płutnicy koło Pucka można zobaczyć pozostałości umocnień portowych, wraki łodzi słowiańskich z VI-XIII wieku. W pobliżu Rewy – zatopione w 1945 r. szkuty rewskie. Fauna i flora Zatoki Puckiej też jest ciekawa i różnorodna, warta bliższego poznania.

Należy też wspomnieć o ścieżce rowerowej biegnącej prawie wzdłuż całej Zatoki Puckiej. Ci, którzy mają przesyt żeglarstwa, mogą przesiąść się na rower i jechać przepiękną trasą od Helu po Puck, i jeszcze odrobinę dalej, zwiedzając po drodze zabytki militarne oraz zabytki związane z kulturą kaszubską. Podziwiać osobliwości przyrody w licznych rezerwatach i parkach krajoznawczych.

 

Przemierzając Nordę szlakami turystycznymi można też wpaść do urokliwej Kalwarii Wejherowskiej, dworów i pałaców by zachwycić się bogactwem sztuki sakralnej i perełkami architektonicznymi ziemi Północnych Kaszub. W barach i kawiarniach z wystrojem rybackim, kaszubskim spróbować można tradycyjnych specjałów i odpocząć. Północne Kaszuby i Zatoka Pucka są otwarte dla turystów, wczasowiczów i brać żeglarską. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo to przyjazna, urokliwa i ciekawa kraina.

Sieci rybackie na Zatoce

Od Czytelników

 

„SeaVenti po prostu brak słów  Super. Na pewno się odezwę...”

„... może się powtórzę ale kawał dobrej roboty.”

„Informacja idealna, trudno wymagać lepszej. Jestem pod ogromnym wrażeniem...”

 

„...ostatnio spędziłem dwa dni w Pucku i zacząłem też chorować na Zatokę”


„To jakaś nowa grypa - wszyscy chorują na zatoki”

„...jadąc tam w przyszłym sezonie wydrukuję! Dziękuję !"

„I taki przewodnik przydałby się również po rzekach i kanałach. Skondensowany, praktyczny i fachowy. Fajna sprawa. Gratulacje”

bottom of page